بزرگترین مرجع آموزش ، مقاله و ایجاد فرصت شغلی مدیریت پروژه در ایران

شش ویژگی مشترک همه پروژه ها

اگر وظیفه ی محوله ی شما پروژه نیست ، پس فقط می تواند یک کار معمولی باشد.

اگر با دقت به فهرست پست پروژه ها مهم تر از کارهای معمولی هستند بنگرید ، متوجه خواهید شد که تمام پروژه ها دارای شش ویژگی مشترک هستند که آن ها را از کارهای معمولی متمایز می کند:

شش ویژگی مشترک همه پروژه ها

  1. هر پروژه دارای یک مرحله ی آغاز و یک مرحله ی پایان است.در این بین ، مراحل و فازهای دیگری نیز وجود داند که با ترتیب خاصی به مرحله ی پایانی منتهی می گردند.
  2. بر خلاف کارهای معمولی ، در هر پروژه ، منابع(انسانی،مالی،زمان)به دقت و در میزان مشخصی به هر یک از مراحل اختصاص می یابند.
  3. هر پروژه با خلق پدیده ای منحصر به فرد یا هدفی خاص همراه است که عملکرد و کیفیت این اهداف و پدیده ها نیز از اهمیت خاصی برخوردار بوده و در موفقیت پروژه موثرند.بازهم تاکید می شود که بعد از تکمیل شدن یک پروژه ، چیزی خلق می شود که پیش از آن وجود نداشته است.
  4. هر پروژه در قالب یک طرح، سازماندهی و تعریف می شود که در نتیجه ی پیروی و اجرای آن طرح اهداف مورد نظر حاصل می گردند.
  5. پروژه ها به طور معمول حاصل کار گروهی و تیمی هستند، نه کار فردی.
  6. در هر پروژه گروهی از افراد وجود دارند که از اجزای پروژه سود می برند.این افراد ممکن است از طیف گسترده و متفاوتی باشند؛مانند تیم اجرایی پروژه ، مشتری پروژه ، مدیر پروژه ، نماینده های دولتی، ناظران پروژه ، مسؤولان حقوقی و غیره.امکان دارد هرکدام از این افراد از تکمیل پروژه هدف متفاوتی را دنبال کند.نکته ی قابل توجه این است که پروژه ای موفق است که حاصل آن ، توقعات تمام افراد فوق را برآورده کند.

این شش ویژگی ها برای تمامی پروژه صدق می کند و جزو شش ویژگی هر پروژه محسوب می شود.

امیدوارم از مطالب سایت ما بهره کافی را برده باشید.

موفق و موید باشید.

شش ویژگی مشترک همه پروژه ها

[QR size=”50×50″ link=”yes”][/QR]


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Menu Title