بزرگترین مرجع آموزش ، مقاله و ایجاد فرصت شغلی مدیریت پروژه در ایران

چاه ارت چیست؟

برای جلوگیری از صدمات و حفظ ایمنی بیشتر نیروی انسانی و تجهیزات دیجیتالی و وسایل الکتریکی موجود در منازل و مکان های عمومی و کارخانجات و اداره ها از سیستم چاه ارت استفاده می کنند.

بهترین راه جلوگیری از خطرات ناشی از صاعقه و برق گرفتگی تجهیزات الکتریکی, استفاده از چاه ارت و به عبارتی دیگر , سیستم ارتینگ است.

در سیستم ارتینگ برای ساختمان های مسکونی از چاه ارت با مقاومت ۵ اهم وبرای شرکتها و کارخانه جات از چاه ارت با مقاومت کمتر از ۲ اهم استفاده می شود.

اجرای چاه ارت

برای اجرای چاه ارت ,باید یک حلقه چاه با عمقی بین ۵ الی ۱۰ متر حفرشود وحفر چاه در اجرای چاه ارت بستگی به جنس خاک و رطوبت زمین دارد و یک صفحه مسی با ابعاد ۷۰*۷۰سانتیمتر و با ضخامتی به اندازه ۵میلیمتر که به یک سیم مسی متصل است و در اجرای چاه ارت ازماده‌ای به نام بنتونیت یا سوپر اکتیو بنتونیت استفاده می شود.

ماده بنتونیت را با آبی به اندازه ۱۰۰۰لیتر مخلوط می کنیم و به درون چاه ارت می ریزیم و صفحه مسی را نیز در وسط چاه ارت قرارمی دهیم و در اتمام کار خاک را درون چاه می ریزیم و سپس اتصالات الکتریکی به چاه ارت, را انجام میدهیم.

اجرای چاه ارتباعث می شود انرژی های مخرب الکتریکی ناشی از صاعقه جذب زمین شود و از طریق میله ای که در پشت بام ساختمان نصب می شود به زمین منتقل شود.

با اجرای سیستم ارتینگ ,خطر برق گرفتگی از بین می‌رود و نیروی انسانی و تجهیزات الکتریکی از صدمات ناشی از برق گرفتگی ایمن می مانند.

چاه ارت چیست؟


, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Menu Title