بزرگترین مرجع آموزش ، مقاله و ایجاد فرصت شغلی مدیریت پروژه در ایران

چجوری مقاله بخونیم

امروز یخورده درمورد نوع مطالعه مقالات صحبت خواهیم کرد،چه تخصصی و چه عمومی برای ما فرقی ندارد و موارد اعلام شده می تواند درمورد تمامی مقالات در هر زمینه و رشته ای استفاده شود.

آیا شما هم دوست دارید که بر مقاله های علمی شاخص و معتبر در زمینه کاری تان مسلط باشید؟ به راحتی بتوانید مفهوم آن ها را بفهمید؟ این چیزی است که تقریبا همه دوست داریم. اما آیا کسی هست که خواندن و درک مقاله علمی برایش آسان باشد؟ اگر روش این کار را بلد نباشیم کار سختی است. من همیشه از چرخیدن  در ژورنال ها برای پیدا کردن چیزهای نو لذت می بردم. اما زمانی که پای درک عمیق مقاله ها می شد کم می آوردم. به ذهنم رسید که این کار هم مثل هر کار دیگری احتمالا روش بهینه ای دارد.

پس شروع کنیم!حالا باید چجوری شروع کنیم؟

ابتدا بیایم ۳ جزء اصلی مقاله را برای شما معرفی کنیم.

عنوان مقاله (Title)

چرا که بیش از آن چیزی که فکرش را بکنید مطلب در عنوان نهفته است. نویسندگان هر مقاله زمان زیادی را صرف طراحی عنوان جامع، کامل و علمی می نمایند. از خلاصه ای از عنوان و نام نویسنده و سال برای نامگذاری فایل مقاله استفاده کنید تا یادآوری فایل ها و مدیریت آنها برای شما آسان گردد.

چکیده (Abstract)

هدف از چکیده، خلاصه نمودن کل مقاله است. پس چکیده را بسیار با دقت بخوانید چون مثل یک مقاله کوچک شده (Mini-Article) است. چکیده معمولاً دربرگیرنده مواردی از قبیل انگیزه و اهمیت تحقیق، مقدمه ای از تحقیقات قبلی، فرضیات تحقیق، روش فنی پیشنهادی (مصاحبه، پیمایش و نظرسنجی، نرم افزارهایمورد استفاده، موردکاوی (مطالعه موردی)، مدل مفهومی، روش های ریاضیاتی و کمی، …)، نتایج بدست آمده، تفسیر و تجزیه و تحلیل نتایج تحقیق، توصیه هایی برای تحقیقات آتی، کلیدواژه ها (قابل استفاده برای جستجوهای شما)، کشور یا محل جغرافیایی انجام تحقیق، بازه زمانی پژوهش، نمونه مورد آزمایش (گونه حیوانات یا گیاهان، مردان ۳۰ تا ۴۰ سال، خطوط انتقال قدرت ولتاژ بالا در ایتالیا، …) می باشد.

نتیجه گیری (Conclusion)

بعد از عنوان و چکیده، اگر مقاله برای شما جالب و مفید به نظر رسید، مستقیم بروید به سراغ آخرین قسمت مقاله، یعنی نتیجه گیری. شما در چند بند می فهمید که آنها به چه نتایجی رسیده اند. آنها ممکن است در این قسمت مسیرهایی را برای تحقیقات آتی پیشنهاد دهند. این بخش ممکن است در قالب بخش بحث و بررسی (Discussion & Analysis) آورده شده باشد.
ورق زدن مقاله: در این گام سایر قسمت های مقاله یا پایان نامه شامل روش، مواد، مقدمه، تجزیه و تحلیل نتایج، شکل ها، جدول ها، گزارشات، نتایج، مدل احتمالی، مرور ادبیات را ورق بزنید و سرسری مرور کنید. تا اینجا برای عمده مقالات کافی است. پس از انتخاب چندین مقاله برتر، جدید و معتبر می توانید بقیه گام ها را بر روی آنها انجام دهید و آن مقالات را کامل بخوانید. بدین وسیله وقت گرانبهای شما هدر نخواهد رفت.

چجوری مقاله بخونیم

ابتدا یک نگاه کلی به مقاله بندازیم و کلاً ببینیم درمورد چی می خواد با ما حرف بزنه.

اصل اول این است که همان موقع که مقاله را میخوانیم یادداشت برداری و خلاصه کنیم. حالا مساله ساده تر شد به دو تا سوال اصلی:

چطور مقاله بخوانیم؟

و

چطور یادداشت برداری کنیم؟

برای درک کامل یک مقاله علمی میتوان چهار مرحله اصلی پیشنهاد داد که البته میتوانید آن را با توجه به عوامل مختلفی تغییر دهید.

چجوری مقاله بخونیم

مرحله اول : یه نگاهی بهش بنداز!

 • عنوان، چکیده و کلمات کلیدی را با دقت بخوانید. این کار کمک می کند که بفهمید اصلا این مقاله به درد کار شما می خورد یا نه. ممکن است بخواهید کلا بی خیال این مقاله شوید.
 • بدون یادداشت برداری مقاله را ورق بزنید و عناوین و زیر عنوان ها را بخوانید.
 • زمان انتشار مقاله را لحاظ کنید. ممکن است لازم باشد مقاله جدید تری را انتخاب کنید.
 • جاهایی را که اصلا سر در نمی آورید در نظر بگیرید که باید بعدا بیشتر مطالعه کنید.

مرحله دوم: دوباره بخونش!

یک نکته کلیدی: مقاله را برای یافتن سوال هایتان بخوانید. این چند سوال را برای هر مقاله ای از خود بپرسید:

 • مقاله سعی کرده چه مساله ای را حل کند؟
 • آیا یافته های مقاله به اندازه کافی مستند هستند؟ شواهدی که ارائه شده کافی است؟
 • آیا نتایج جدید و خاص است؟ از کارهای قبلی به خوبی استفاده شده است؟
 • آیا میتوان پژوهش را تکرار کرد؟ احتمال تغییر نتایج وجود دارد؟
 • چه عواملی ممکن است روی نتایج تاثیر بگذارد؟

اگر مفاهیم نا آشنایی برایتان وجود دارد آن را در کتاب های مرتبط یا مقالات دیگر مطالعه کنید.

مرحله سوم: حالا تفسیرش کن!

 • شکل ها و جداول را به طور کامل بررسی کنید
 • سعی کنید قبل از خواندن کپشن ها متوجه شوید که شکل درباره چه چیری سخن می گوید
 • وقتی قسمت بحث و نتیجه گیری را میخوانید به دنبال یافته ها و نکات اصلی و جدید باشید.
 • مطمئن شوید که نکات اصلی را گرفته اید. اگر این طور نیست دوباره به متن برگردید.

مرحله چهارم :خلاصه ش رو یادداشت کن!

 • نکات مهمی را که فهمیده اید یادداشت کنید. برای این کار میتوانید از روش یادداشت برداری کرنل استفاده کنید.
 • اگر از نسخه الکترونیک استفاده میکنید این کار را روی مقاله بااستفاده از مارکر ها و کامنت های نرم افزار پی دی اف خوان انجام دهید.

نکاتی بسیار مهم

از عام به خاص بروید. مقالات دربرگیرنده جزئیات و گزارشات فنی و تخصصی هستند که نیاز نیست ابتدای امر به سراغ آنها بروید و وقت خود را هدر بدهید. تنها خواندن عنوان و چکیده (و شاید نتیجه گیری) و عنوان ها کافی است برای اینکه بفهمیم لازم است کل آن مقاله را بخوانیم یا نه. با دید انتقادی بخوانید و نه صرفاً تایید و یادگیری. از تعاریف کلماتی که معنی آنها را متوجه نمی شوید نگذرید. آنها را یا در خود مقاله پیدا کنید یا در اینترنت جستجو و حتماً بیابید. ممکن است نیاز به خواندن مجدد باشد. بعضاً با یکبار خواندن مطلب درک نمی گردد، باید آن را به کناری گذاشت و بعداً دوباره برگشت آن مطلب را خواند.

منبع: سایت ایترنس و پژوهش راه


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Menu Title