بزرگترین مرجع آموزش ، مقاله و ایجاد فرصت شغلی مدیریت پروژه در ایران

ساختاری لانه زنبوری بهترین مدل برای طراحی خیابانها

ساختار لانه زنبوری

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از نیوساینتیست، در حال حاضر بسیاری از ساختارهای شهری مبتنی بر الگوی مثلثی است. این ساختار ساده طراحان را بر آن داشته که آن را در بسیاری از طراحی ها الگوی خود قرار دهند اما حالا و با توجه به بزرگتر شدن شهرها و تشدید چالشی به نام ترافیکهای قفل شده، طراحان شهری به ایده های جدیدی فکر می کنند.
در این میان به نظر می رسد ساختار شش ضلعی لانه زنبور عسل همان گمشده طراحان شهری باشد.
به تازگی محققانی از دانشگاه کلمبیا در ایالات متحده مطالعاتی انجام داده اند که نشان می دهد اگر خیابانهای درون یک شهر به صورت ساختاری شبیه لانه زنبور عسل طراحی شود عملا هیچگاه مشکلی به نام ترافیک در هم گره خورده شکل نخواهد گرفت.
بر اساس نتایج این مطالعه بهترین حالت طراحی خیابانهای درون شهر زمانی است که هر تقاطع در نتیجه به هم رسیدن سه خیابان ایجاد شود که بدین ترتیب ساختار شش ضلعی لانه زنبور عسل ایجاد می شود.
آنها برای دستیابی به چنین طرحی از مدلهای ریاضی استفاده کرده تا نحوه تردد خودروها در ساختارهای مختلف را مورد بررسی قرار دهند. البته در این مدل تنها به خودروها توجه شده و خبری از عابران پیاده و ساختمانها نبوده است. به همین دلیل محققان در نظر دارند تا در فاز بعدی، شبیه سازی دقیق تری را انجام دهند.

ساختاری لانه زنبوری بهترین مدل برای طراحی خیابانها

طبق آخرین پژوهش محققان دانشگاه کلمبیا، الگوبرداری از ساختار کندوهای زنبور، بهترین روش برای کاهش ترافیک در شهرها است.

منبع:آریانا


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Menu Title