بزرگترین مرجع آموزش ، مقاله و ایجاد فرصت شغلی مدیریت پروژه در ایران

تاریخچه تهیه فهرست بها

در سالهای ابتدایی دهه ۱۳۵۰ که حجم پروژه‌های عمرانی زیر بنایی به دلیل درآمد حاصل از صادرات نفت، به طور ناگهانی افزایش چشمگیری پیدا کرد و این افزایش حجم نقدینگی، متناسب با مصالح، نیروی انسانی و ماشین آلات موجود در کشور نبود، مشکلاتی برسر راه اجرای طرحهای عمرانی کشور بوجود آورد. به همین سبب، مهندسان مشاور که مسؤول تهیه فهرست بها برای برآورد هزینه اجرای کار بودند، به منظور جلب پیمانکاران و ارایه قیمتهای قابل توجه در قرارداد آنها برای خرید مصالح، پرداخت دستمزد نیروی انسانی و در اختیار گرفتن ماشین آلات نسبت به افزایش بی رویه قیمتها اقدام می‌کردند.

این موضوع در بین تمام دستگاههای اجرایی رواج پیدا کرد و باعث تورم غیر واقعی در هزینه طرحهای عمرانی شد.

دولت برای جلوگیری از این روند غیر منطقی به سازمان برنامه و بودجه وقت مأموریت داد تا نسبت به تدوین فهرست بهای استاندارد برای برآورد هزینه پروژه‌ها با قیمتهای متعارف اقدام کند تا به این وسیله، اجرای طرحهای عمرانی از بن بست بوجود آمده خارج شود (به استناد ماده ۲۳ قانون برنامه و بودجه کشور مصوب سال ۱۳۵۱).

از ابتدای سال ۱۳۵۵ سازمان اقدام به تدوین فهرست‌بهای پایه برای کارهای ساختمانی و راهسازی کرد. در سایه این اقدام، ظرف مدت کوتاهی پروژه‌های عمرانی به حالت عادی بازگشت. با توجه به آثار مثبت این امر و استقبال خوب دستگاههای اجرایی، بتدریج برای رشته‌های مختلف، فهرست‌بها تدوین، منتشر و ابلاغ شد.

به این ترتیب، ضرورت تهیه فهرست بها با گذشت نزدیک به چهار دهه از انتشار نخستین نمونه آن مورد تأیید دستگاههای اجرایی واقع شده، در تسریع هماهنگی بین پروژه‌ها و برقراری عدالت و برابری بین نرخ قراردادها نقش مؤثری ایفا می‌کند.

منبع:پایگاه


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Menu Title