بزرگترین مرجع آموزش ، مقاله و ایجاد فرصت شغلی مدیریت پروژه در ایران

آتش سوزی پتروشیمی کرمانشاه

به گزارش ایرنا:

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه اعلام کرد: آتش سوزی پتروشیمی بیستون ساعت حدود ۱۷ عصر روز جمعه مهار شد.
رضا محمودیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این حادثه ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه در یکی از مخزن های مواد نفتی این مجتمع پتروشیمی روی داد.
وی اظهار کرد: علت این حادثه توسط کارشناسان تحت بررسی است و بزودی اعلام خواهد شد.
وی از نیروهای امداد رسان هلال احمر؛ آتش نشانی و پرسنل پتروشیمی و نیروگاه حرارتی بیستون که در مهار این آتش سوزی نقش داشتند؛ قدردانی کرد.
مرضیه شاهدایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به همراه رضا رحیمی معاون استاندار و جمعی از مسئوولان مربوطه نیز برای مدیریت حادثه وارد پتروشیمی بیستون کرمانشاه شدند.
با وقوع این آتش سوزی که در یکی از مخازن پتروشیمی بیستون در ۱۵ کیلومتری شرق کرمانشاه بوقوع پیوست
نیروهای امدادی هلال احمر برای خاموش کردن این آتش سوزی به منطقه اعزام شده اند.
استان کرمانشاه دارای سه واحد پتروشیمی است.
فرماندار کرمانشاه اعلام کرد: براساس بررسی های اولیه علت آتش سوزی یکی از مخازن پتروشیمی بیستون اشکال در سیستم برق این واحد تولیدی بوده است.
فضل الله رنجبر عصرافزود: نیروهای جمعیت هلال احمر؛ آتش نشانی و نیروهای اطفا حریق نیروگاه حرارتی بیستون هم اکنون مشغول خاموش کردن این آتش سوزی هستند.
وی اظهار امیدواری کرد؛ این آتش سوزی با کمک نیروهای پتروشیمی بیستون در حال مهار و اطفا است
فرماندار کرمانشاه اظهار کرد: این آتش سوزی در یکی از مخازن مواد اولیه نفت پتروشیمی بیستون روی داده است.
پتروشیمی بیستون در کنار بزرگراه کربلا و در نزدیکی روستای کاگیه و ۱۵ کیلومتری شرق کرمانشاه واقع شده است.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر کرمانشاه نیز به ایرنا گفت: هم اکنون ۵۰ نفر از ماموران این جمعیت مشغول خاموش کردن آتش سوزی در پتروشیمی بیستون هستند.
جهانگیر پورحسن افزود:ماموران امداد رسان تلاش می کنند تا از سرایت آتش به دیگر مخزن های پتروشیمی جلوگیری کنند.

**نیروهای امدادرسان چهار استان همجوار برای مهار آتش سوزی پتروشیمی بیستون کرمانشاه اعزام شدند
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه اعلام کرد: نیروهای امدادرسان چهار استان مجاور شامل ایلام، کردستان، همدان و لرستان) برای مهار آتش سوزی پتروشیمی بیستون کرمانشاه اعزام شدند
رضا محمودیان افزود: هم اکنون ماموران آتش نشانی، هلال احمر و کارکنان پتروشیمی و نیروگاه حرارتی بیستون مشغول مهار این آتش سوزی هستند.
وی اظهار کرد: ماموران مهار آتش در ساعات گذشته تلاش زیادی کردند تا از سرایت آتش به دیگر مخزن های پتروشیمی بیستون کرمانشاه جلوگیری کنند.
وی افزود: جلسه ستاد بحران استان تا دقایقی دیگر به ریاست اسداله رازانی استاندار کرمانشاه در باره این حادثه در استانداری برگزار می شود.
مجتمع پتروشیمی بیستون در ۱۵ کیلومتری شرق کرمانشاه و در کنار بزرگراه کربلا واقع شده و حدود ساعت ۱۵ امروز دچار حادثه شد.
* بالگرد هلال احمر برای مهار آتش سوزی پتروشیمی بیستون کرمانشاه اعزام شد
معاون امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه گفت که بالگرد این جمعیت برای مهار آتش سوزی مخزن پتروشیمی بیستون کرمانشاه اعزام شد.
جهانگیر پورحسن عصر روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پنج تیم از نیروهای هلال احمر به همراه گروه های امداد رسان هم اکنون در حال خاموش کردن آتش سوزی هستند.
وی اظهار کرد: خوشبختانه این حادثه تاکنون هیچ گونه تلفانی در بر نداشته و تمام تلاش نیروهای امداد رسان برای جلوگیری از سرایت آتش به دیگر مخزن های پتروشیمی بیستون متمرکز شده است.
مجتمع پتروشیمی بیستون در ۱۵ کیلومتری شرق کرمانشاه و در کنار بزرگراه کربلا واقع شده است.
مجتمع پتروشیمی بیستون کرمانشاه الکیل بنزن خطی (LAB) والکیلات سنگین (HAB) تولید می کند.
الکیل بنزن خطی (LAB) نقش مهمی در شکل گیری صنایع پایین دستی پتروشیمی در کشور دارد، زیرا این محصول به عنوان ماده اولیه شوینده ها در تولید پاک کننده های خانگی و صنعتی کاربرد دارد.
الکیلات سنگین (HAB) از دیگر تولیدات این مجتمع پتروشیمی بیستون است که با هدف کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، اقتصاد تک محصولی، ایجاد ارزش افزوده از مواد خام، تأمین نیاز داخلی، افزایش صادرات محصولات پتروشیمی، ایجاد درآمد ارزی و اشتغال زایی تولید می شود.
طرح الکیل بنزن خطی مجتمع پتروشیمی بیستون با مهندسی اصولی و تحت لیسانس شرکت IFP فرانسه و طراحی و مهندسی تفصیلی شرکت تکنیکاس ریونیداس اسپانیا و شرکت انرشیمی ایران اجرا شده است.
خوراک پتروشیمی بیستون سالانه ۳۸۶ هزار تن نفت سفید و ۱۹ هزار تن بنزن است که نفت سفید از پالایشگاه کرمانشاه و بنزن از مجتمع پتروشیمی بندر امام و پتروشیمی اصفهان تأمین می شود.

**روایت وزارت نفت از حادثه پتروشیمی بیستون؛
الکتریسیته ساکن داخل مخزن عامل انفجار پتروشیمی/ عزیمت معاون وزیر نفت به منطقه
وزارت نفت الکتریسیته ساکن داخل مخزن شماره ۵۰۴ پتروشیمی بیستون را عامل وقوع آتش سوزی در این واحد اعلام و تاکید کرد: تمام دستگاه ها برای کنترل آتش سوزی پتروشیمی بیستون هماهنگی و همکاری دارند.
به گزاش ایرنا از وزارت نفت، پتروشیمی بیستون که در شمال شرقی شهر کرمانشاه قرار دارد، بعدازظهر امروز (جمعه) دچار حریق شد و بررسی های اولیه نشان می دهد که دلیل آتش سوزی یکی از مخازن پتروشیمی بیستون، الکتریسیته ساکن داخل مخزن بوده است.
براساس گزارش های رسیده از محل حادثه، هم اکنون نیروهای آتش نشانی منطقه و همچنین نیروهای امدادی از سپاه، پتروشیمی کرمانشاه، هلال احمر و پالایشگاه به محل حادثه اعزام شده اند و در حال تلاش برای اطفای حریق هستند.
تا لحظه انتشار این خبر آتش مخزن پتروشیمی بیستون با تلاش نیروهای حاضر در منطقه مهار شده است.
علی محمد بساق زاده مدیر کنترل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز اعلام کرد: آتش سوزی بدون تلفات و آسیب جدی به طور کامل تحت کنترل قرار دارد.
وی افزود: آتش سوزی در مخزن لایت اند (LIGHT END) پتروشیمی بیستون به علت الکتریسیته ساکن داخل آن دچار حریق شد که با اقدام به موقع نیروهای حاضر در این پتروشیمی شرایط تحت کنترل و حریق در حال مهار است.
وی با بیان این که تعمیرات این مخزن هفته قبل پایان یافته است،یادآور شد: اکنون برای امنیت بیشتر، سایر مخازن اطراف مخزن آتش گرفته در حال سردسازی است.

** عزیمت معاون وزیر نفت به منطقه
مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی پس از وقوع این آتش سوزی، عازم منطقه شده است.
فضل الله رنجبر فرماندار کرمانشاه نیز به ایرنا اعلام کرده است: براساس بررسی های اولیه علت آتش سوزی یکی از مخازن پتروشیمی بیستون اشکال در سیستم برق این واحد تولیدی بوده است.
به گفته وی، نیروهای جمعیت هلال احمر، آتش نشانی و نیروهای اطفا حریق نیروگاه حرارتی بیستون هم اکنون مشغول خاموش کردن این آتش سوزی هستند.
وی اظهار امیدواری کرد؛ این آتش سوزی با کمک نیروهای پتروشیمی بیستون تا دقایقی دیگر مهار شود.
این آتش سوزی در یکی از مخازن مواد اولیه نفت پتروشیمی بیستون روی داده است.
نریمان نژاد رییس ایمنی و آتش نشانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: آتش سوزی در پتروشیمی بیستون با توجه به حضور کامل نیروهای امدادی و ایمنی در محل به زودی و بطور کامل مهار می شود.
وی با تاکید بر اینکه تهدیدی متوجه سایر بخش های این مجتمع پتروشیمی نیست، افزود: دلیل حادثه را هنوز بطور دقیق نمی توان اعلام کرد و پس از بررسی های دقیق کارشناسی می توانیم دلیل حادثه را اعلام کنیم.
نریمان نژاد تاکید کرد: عملیات فوم پاشی تا ساعاتی دیگر آغاز می شود و چون این مخزن دارای نفت سبک بوده و حجم آن نیز کم بوده است، بنابراین می توان از نظر فنی آتش را کنترل کرد.


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Menu Title