بزرگترین مرجع آموزش ، مقاله و ایجاد فرصت شغلی مدیریت پروژه در ایران

دانشگاه‌های نسل سوم و سرنوشت مدیریت پروژه

دانشگاه‌های نسل سوم و سرنوشت مدیریت پروژه

سپید: پروین پاسالار،رئیس مرکز رشد استعدادهای درخشان می‌گوید:

⬅️دانشگاه‌های نسل سوم، دانشگاه‌های کارآفرین هستند. این دانشگاه‌ها علاوه بر آنکه به پژوهش و آموزش رسیدگی می‌کنند، وظیفه تولید محصول را هم به عهده دارند، یعنی دانشجویان و اساتید این دانشگاه‌ها علاوه بر اینکه در مورد یک علم آموزش می‌بینند و تحقیق می‌کنند، تلاش به ساخت محصول و کسب درآمد هم دارند.

⬅️در گذشته همیشه به غلط از ما پرسیده می‌شد علم بهتر است یا ثروت. این سوال از ریشه غلط بود. هر دو مورد، یعنی هم علم و هم ثروت باید به کمک هم بیایند تا بتوانند موثر باشند و بهترین بازدهی را داشته باشند.

⬅️دانشگاه‌های نسل سوم در تلاش است تا به همین هدف برسد؛ یعنی هم تولید علم داشته باشد و هم تولید ثروت. تا پیش از این همیشه ما به دانشگاه‌ها پول را تزریق کردیم؛ یعنی یک بودجه آموزشی پژوهشی در نظر گرفتیم و به تناسب آن دست به تحقیقات متنوع زدیم اما این بار در دانشگاه‌های نسل سوم در تلاش هستیم تا با تحقیقات متنوع بتوانیم به بودجه و سرمایه بیشتر برسیم و به نوعی ثروت تولید کنیم.

⬅️مشکل دانشگاه‌های نسل اول و دوم این است که همیشه از خارج از دانشگاه تقاضای بودجه می‌کنند و به جایی خارج از محیط دانشگاهی تکیه دارند که در بیشتر مواقع دولت این تکیه‌گاه است. به همین خاطر اگر زمانی درآمد و بودجه دانشگاه کم یا قطع شود، روند تولید علم هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد که نتیجه خوبی هم درپی نخواهد داشت.

⬅️دانشگاه‌های نسل سوم به خود متکی هستند، با سرمایه اندک کار خود را شروع می‌کنند و در تلاش هستند سایر هزینه‌ها و بودجه تولیدات خود را به صورت مستقل تولید کنند. این تولید می‌تواند هرچیزی باشد و تنها به دانشگاه‌های علوم پزشکی هم مربوط نمی‌شود بلکه سایر علوم را نیز در برمی‌گیرد.

⬅️این شکل از دانشگاه‌ها هم می‌تواند زیرنظر یک بخش از یک دانشگاه نسل یک یا نسل دو شروع به کار کنند و هم می‌توانند به صورت مجزا با عنوان یک دانشگاه جدید فعالیت داشته باشند. در حال حاضر، جامعه علمی بین‌المللی در تلاش است تا دانشگاه‌های خود را به این نسل برساند و دانشگاه‌های ایران هم می‌توانند همین رویه را دنبال کنند.

⬅️ با این توضیحات به نظر می رسد دوره های اموزشی مدیریت پروژه جایگاه ویژه ای در دانشگاههای نسل سوم خواهد داشت . شما چه فکر می کنید ؟


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Menu Title