بزرگترین مرجع آموزش ، مقاله و ایجاد فرصت شغلی مدیریت پروژه در ایران

منابع انسانی در مدیریت پروژه

استخر منابع سازمانی
در پراجکت سرور تمام منابع سازمان (شامل کارکنان، پیمانکاران و منابع عمومی) را می‌توان در یک محل متمرکز مدیریت نمود که به آن استخر منابع سازمان می‌گویند. استخر منابع سازمان برای اضافه کردن منابع به طرح‌های پروژه در دسترس هستند و بطور کلی ایجاد و انجام تنظیمات استخر منابع سازمان توسط مدیر پراجکت سرور انجام می‌شود.
استخر منابع سازمان یک دید کامل نسبت به در دسترس بودن منابع، نقش‌ها و بکارگیری آن‌ها را به شما می‌دهد همچنین مدیران پروژه می‌توانند از استخر منابع سازمان جهت مدیریت برنامه‌ریزی ظرفیت، استفاده کنند و قادر خواهند بود تا برای نیروی انسانی مورد نیاز سازمان، برنامه ریزی کنند.
انواع منابع پراجکت سرور
منابع سازمانی: منابعی هستند که در استخر منابع سازمان تعریف می‌شوند. تخصیص این منابع به پروژه‌ها را می توان از طریق مایکروسافت پراجکت و یا در محیط PWA انجام داد و درCenter Resource (Resource Assignment) می توان تخصیص هر یک را به پروژه¬های مختلف رویت کرد.
منابع محلیlocal resource: یک منبع محلی، منبعی است که به هر پروژه اضافه می‌شود و از استخر منابع سازمانی سرچشمه نمی‌گیرد. این منابع در Microsoft Project تعریف(در نمای Resource Sheet)، تخصیص و تسطیح می شوند این منابع مخصوص هر یک پروژه می باشند و حتی در صورت استفاده از آن منبع در پروژه¬های دیگر نرم افزار آنها را به عنوان منابع جداگانه در نظر می گیرد(باید بدانید که قابلیت resource sharing در مایکرسافت پراجکت نیز وجود دارد) البته منابع محلی را می‌توان در پراجکت سرور منتشر (publish) کرد. یکی از ویژگی¬های این منابع تعیین عمومی((Generic بودن آنها می باشد .منبع عمومی: یک منبع عمومی یک عنوان و یا یک توضیح مشابه به منبع است نه نام خود منبع. شما می‌توانید از منابع عمومی در برنامه‌ریزی‌ها استفاده کنید که نمی‌دانید یک وظیفه را کدامیک از منابع، انجام خواهد داد. منابع عمومی در درجه اول در مراحل اولیه برنامه‌ریزی استفاده می‌شود. همچنین اگر شما از برآورد هزینه‌ها در برنامه پروژه استفاده می‌کنید، می‌توانید هزینه منابع عمومی را برای محاسبه هزینه‌ها بکار بگیرید و این امکان وجود دارد تا هر زمان که بخواهید، منابع عمومی را جایگزین منابع سازمانی نمایید. این امکان در پراجکت سرور با عنوان Resource planning شناخته می شود که در نسخه ۲۰۱۶ از آن به عنوان Resource Engagement نام برده شده است.


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Menu Title