بزرگترین مرجع آموزش ، مقاله و ایجاد فرصت شغلی مدیریت پروژه در ایران

آشنایی با مدل های بلوغ مدیریت پروژه

در طول دهه گذشته مدل های بلوغ مدیریت پروژه بعنوان ابزاری موثر برای تعیین معیار و راهبرد بهبود در عملکرد در مدیریت پروژه ها در سازمانها تبدیل شده است. در این نوشتار قصد داریم مدلهای مختلف بلوغ مدیریت پروژه را معرفی و ارائه دهیم اما پیش از آن تعریفی خواهیم داشت از بلوغ مدیریت پروژه:

  •  بلوغ مدیریت پروژه چیست؟
    تعالی سازمانی زمانی حاصل خواهد می شود که موفقیت های سازمان متاثر از توانمندی های ایجاد شده در سازمان باشد. رسیدن به تعالی مدیریت پروژه از طریق افزایش بلوغ و رشد توانمندیهای مدیریت پروژه در سازمان میسر خواهد شد. توانمندی مدیریت پروژه شایستگی مشخصی است که بایستی در سازمان وجود داشته باشد تا از آن طریق بتوان فرآیندهای مدیریت پروژه و تحویل محصول و خدمات را انجام داد. سطح بلوغ مدیریت پروژه به میزان توانمندیهای ایجاد شده در سازمان و سطح رشد آنها بستگی دارد.

آشنایی با مدل های بلوغ مدیریت پروژه

 بر اساس استانداردهای منتشر شده در خصوص مدیریت پروژه مدلهای بلوغ مختلفی به منظور رشد و توسعه توانمندی های سازمانها در حوزه مدیریت پروژه ارائه شد. این مدلها همانند سایر مدلهای بلوغ رویکردی ساختار یافته برای توسعه توانمندیها و ارزیابی سطح بلوغ مدیریت پروژه در اختیار سازمانها قرار داده است. شرکتها و سازمانهای مختلفی بر مبنای این مدل ها به نتایج مثبتی در افزایش موفقیت و تعالی پروژه ها دست یافته اند. هر یک از این مدل ها بر مبنای نوع پروژه ها و محدوده مدل توانمندیهای مختلفی را به سازمان پیشنهاد میکنند تا مرحله به مرحله آن توانمندیها را کسب نموده و سطح بلوغ مدیریت پروژه خود را افزایش دهد. در نوشتار بعد مدلهای مختلف بلوغ مدیریت پروژه را معرفی خواهیم نمود.

این مطلب ادامه دارد…

[QR size=”50×50″ link=”yes”][/QR]


دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Menu Title